Kielce Przyjazne Przedsiębiorcom

Kluczowym elementem rozwoju miasta są przedsiębiorcy, przedsiębiorstwa i tworzone przez nich miejsca pracy.

Można wymyślać różne opowieści - o mieście mody, sportu, kultury, ale jak nie będzie na to wszystko pieniędzy, to...nic nie będzie.

Kielce wymierają i uciekają, bo nie ma tu pracy i godnych zarobków, a to będzie tylko wtedy gdy będą tu przedsiębiorcy tworzący właśnie w/w miejsca pracy.

Także – by realizować działania zmierzające do zwiększenia atrakcyjności miasta potrzebujemy pieniędzy.
A te nie spływają z nieba, ale z podatków.
To musimy wbić sobie do głowy i to musi być dla nas najważniejsze – nie uratujemy Kielc bez przedsiębiorców.
Pieniądze z Unii się skończą, pieniądze od państwa przecież też pochodzą z czyichś podatków, a więc kluczem do Kielc są dziś (i zawsze!) przedsiębiorcy.

Obecne władze miasta tego kompletnie nie rozumieją. Snują mrzonki o lotniskach, stolicach mody, zamiast zakasać ręce i zadbać o każdego, najmniejszego nawet przedsiębiorcę w Kielcach.

Kluczowe zagadnienia i problemy:
- Kielce są zaledwie na 15 miejscu wśród miast wojewódzkim w rankingu Doing Business Banku Światowego
- w w/w rankingu Kielce są jedynym! miastem, które w ani jednej kategorii nie było w czołówce
- brak dialogu na linii władze miasta / urzędnicy - biznes
- najniższy odsetek firm eksportujących
- jeden z najwyższych poziomów zatrudnienia w sektorze publicznym
- 20% spadek mieszkańców Kielc i regionu czyli klientów lokalnych firm w przeciągu najbliższych 15-20 lat
- brak terenów inwestycyjnych
- bardzo słabe otwarcie władz miasta na biznes w porównaniu z większością miast wojewódzkich
- brak wyraźnej i realizowanej strategii rozwoju gospodarczo-ekonomicznego miasta
- przewidywany spadek wpływów podatkowych samorządu o kilkadziesiąt procent za 15-20 lat
- brak pomysłu i chęci na aktywne pozyskiwanie przedsiębiorców i inwestorów
- od momentu utworzenie województwa świętokrzyskiego w wyniku reformy terytorialnej, udział PKB per capita naszego regionu w relacji do PKB per capita całego kraju cały czas spada
- PKB regionu spadło w 2013r o 0,2 % jako jedynym regionie w kraju

Stowarzyszenie Przyjazne Kielce za najważniejszy element Planu Kielce Dziś i Jutro uważa zbudowanie maksymalnie silnej pozycji kieleckich przedsiębiorców w Polsce, w Europie i na świecie.

Obecna bowiem sytuacja - w której Kielce są na 15 miejscu (wśród miast wojewódzkich) w rankingu Przyjazności dla Biznesu Banku Światowego i na ostatnich miejscach w niemal każdym liczącym się zestawieniu biznesowym, jest absolutnie niedopuszczalną.

Jeśli bowiem okoliczne gminy (jak Morawica) są w stanie obsługiwać przedsiębiorców znacznie szybciej, sprawniej i lepiej, jeśli wyprzedza nas praktycznie każde duże miasto w Polsce, to...nie mamy szans na rozwój.

Dlatego - w oparciu o doświadczenia tak kieleckiego biznesu, jak również czołowych polskich samorządów przygotowujemy listę konkretnych rozwiązań (ze wskazaniem źródeł finansowania) jakie powinny być wdrożone w naszym mieście, by jak najbardziej ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej już istniejących podmiotów oraz zachęcić, stworzyć warunki do powstawania nowych.

Dlatego motto Kielc Przyjaznych Przedsiębiorcom to hasło twórcy największego boomu gospodarczego w historii Stanów Zjednoczonych, prezydenta Billa Clintona
"It's the economy, stupid".

Bo firmy to miejsca pracy, a bez miejsc (godnej) pracy nie będzie przyszłości Kielc.

***

Przedsiębiorcy są ważni dla naszego miasta z trzech powodów:


- po pierwsze ze względu na...pieniądze.
To truizm i tak oczywista oczywistość, że aż wstyd iż trzeba o tym pisać, ale ponieważ obecne władze Kielc zachowują się tak jakby tego nie rozumiały i praktycznie nic nie robią, by ułatwić życie lokalnemu biznesowi - będziemy o tym mówić i przypominać właśnie my: Stowarzyszenie Przyjazne Kielce.
Musimy bowiem wszyscy zrozumieć jedno: budżet miasta składa się z trzech głównych części: podatków które płacą mieszkańcy; transferów z budżetu centralnego oraz z podatków od przedsiębiorców właśnie.
(różne są formy, nazwy, rodzaje, ale w skrócie tak to wygląda)
I teraz - im będzie lepiej firmom w Kielcach, tym więcej ich tu będzie powstawać i tym więcej z tego tytułu będzie podatków.
Im więcej będzie firm - tym więcej będzie miejsc pracy.
Im bardziej zadbamy o ich rozwój - tym więcej tych podatków tu zapłacą.
To tak proste i oczywiste.
A pieniędzy Kielce potrzebują i to bardzo.


- po drugie ze względu na miejsca pracy.
Tylko te miasta, gdzie jest duża konkurencja między pracodawcami dobrze prosperują. Bo im więcej firm, przedsiębiorców, pracodawców tym więcej miejsc pracy i tym bardziej konkurują oni płacami o pracowników.


- po trzecie ze względu na demografię.
Bo Kielce tracą najwięcej mieszkańców (wśród miast wojewódzkich) w Polsce nie dlatego, że tu jest tak super, ale przede wszystkim dlatego, że nie ma u nas godnej i dobrze płatnej pracy.
A pracy nie będzie jeśli nie będzie wielu pracodawców.

 

Dlatego celem jaki stawia sobie Stowarzyszenie Przyjazne Kielce jest uczynienie z Kielc najbardziej przyjaznego dla biznesu, gospodarki i przedsiębiorców miasta w Polsce. A jeśli już koniecznie mamy zostać jakąś stolicą to zostańmy Stolicą Polskiego Sektora Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Większy będzie z tego pożytek niż ze Stolicy Mody. Naprawdę. 

tel. 576 189 286 • e-mail: przyjaznekielce@przyjaznekielce.pl
projekt i realizacja: amill.pl | Copyright © 2016 - 2018