Kielce Przyjazne Tym Co Wyjechali

W chwili obecnej Kielce i region świętokrzyski mają jeden z najwyższych wskaźników emigracji zewnętrznej (do innych krajów) i wewnętrznej (do innym regionów Polski) w kraju.
Tu zastanawiamy się jak wykorzystać ten ogromny potencjał kilkudziesięciu tysięcy, w większości młodych ludzi do wsparcia miasta i regionu (np. promocja)

Kluczowe zagadnienia i problemy
- Kielce mają 3 najwyższą liczbę osób emigrujących spośród miast wojewódzkich w Polsce.

Niestety, wskutek dotychczasowej, błędnej polityki względem rynku pracy, wdrażanej od 15 lat przez nasze władze, Kielce stały się miastem z jedną z największych procentowo grup emigrantów w Polsce.

Kielczan można dziś spotkać nie tylko we wszystkich krajach Unii Europejskiej i województwach (gdzie wyjechali w poszukiwaniu pracy i godnego życia), ale - co gorsza, ta fatalna dla przyszłości miasta tendencja wyjazdów wciąż się utrzymuje.Kielce wciąż są liderem wśród miast wojewódzkich jeśli chodzi o wyjazdy i emigrację młodych, wciąż największy w kraju procent maturzystów uznaje je za miasto bez perspektyw, a nasi najzdolniejsi czyli laureaci sztandarowej nagrody dla najzdolniejszej kieleckiej młodzieży "Nadzieje Kielc" są nadziejami nie naszymi, a Wrocławi, Warszaw, Krakowów i Londynów, bo tam wyjeżdża (i już nie wraca :( 93% z nich.

To rodzi ze sobą bardzo określone konsekwencje: tak na rynku pracy, jak i struktury demograficznej.

Zdajemy sobie w Stowarzyszeniu, że wieloletnie zaniedbania i błędna polityka sprawiły, iż o zmianę w/w tendencji i kierunków będzie bardzo trudno, ale...nie oznacza, iż mamy siedzieć z założonymi rękoma.

(bo w przeciwieństwie do prezydenta Lubawskiego, uważamy że warto się położyć choćby i na asfalcie, jeśli dzięki temu zatrzymamy choć jedno z naszych dzieci, by nie wyjeżdżało z Kielc. A najlepiej - stworzyć im takie warunki, by to w Kielcach miały to czego szukają poza nimi obecnie. Bo...nasze dzieci jeszcze nie wyjechały. Jeszcze. Dlatego - i dla nich, tak naprawdę, tak bardzo się bijemy teraz o Kielce.)

 

Skoro zaś już mamy te tysiące kielczan poza Kielcami to zastanówmy się jak wykorzystać ich potencjał dla pożytku dla miasta.

Promowanie walorów turystycznych miasta, wskazywanie tej lokalizacji potencjalnym inwestorom, zachęcanie młodych do studiowania u nas?
A chociażby przekonanie ich by się nie wymeldowywali i rozliczali nadal w Kielcach, by procent od ich podatków zasilał budżet miasta...
Takich pomysłów i rozwiązań można znaleźć naprawdę dużo.

I to jest jeden z aspektów.

Drugi - to w jaki sposób zachęcić osoby spoza Kielc, by chciały się do nas przeprowadzać, tu płacić podatki, zakładać firmy.

Trzeci - to pomysły na zachęcenie osób już mieszkających w Kielcach, by się zameldowali w końcu w naszym mieście.
(i tu w końcu płacili podatki :)

I tymi właśnie zagadnieniami zajmujemy się w dziale Kielce Przyjazne Tym Co Wyjechali.

Naszym celem jest doprowadzenie do tego, aby Kielce stały się miastem, które będzie co roku rosło, a nie malało.

tel. 576 189 286 • e-mail: przyjaznekielce@przyjaznekielce.pl
projekt i realizacja: amill.pl | Copyright © 2016 - 2018